M I R H A I R

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Saç ekimi denilince akla ilk olarak erkek tipi saç ekimi gelse de saç dökülmesi kadınlar arasında da yaygındır. Kadın tipi saç dökülmesinin nedenleri arasında yetersiz beslenme, stres veya hormonal düzensizlikler olabilir. Kadınların havalı görünümleri için saçları oldukça önemlidir. Günümüz estetik formları arasında saçlar kilit rol oynar. Saç dökülmesi ve kellik ilk bakışta kadınlarda fark edilir. Alın çizgisinin geriye doğru kayması, zayıf saç tellerinin sağlıksız görünümü kadınların psikolojisini de olumsuz olarak etkileyebilir. Kadın tipi saç dökülmesi saç ekimi tedavisi ile düzelebilir.

Kadınlarda saç ekimi, erkeklerden farklı mıdır?

Erkeklere yapılan saç ekiminde saçlar tamamen kazıtılır. Böylece saç ekimi için donör toplanması ve saç ekiminin gerçekleşmesi kolaylaşır. Fakat bu işlem kadınlarda tercih edilmez. Saçlar tıraşlanmadan saç ekimi gerçekleşir. Kadınlarda genellikle saçın ense kısmında belirlenen bir alandan saç kökleri toplanır. Saçların tamamı kazıtılmaz sadece bölgesel olarak donör toplanır. Bu nedenle kadınlara yapılan saç ekimi, erkeklerden farklıdır. Alternatif yöntemlerle kadın tipi saç dökülmesi durdurulabilir mi? Eğer saç telleriniz de zayıflama varsa saç mezoterapisi ile saçlarınızı güçlendirebilir, daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer başınızın üst kısmında açıklık ve yoğun bir dökülme görünüyorsa bunun tek tedavisi saç ekimi olacaktır. Çünkü saçlar döküldükten sonra kullanılan diğer alternatif yöntemler ve kozmetik ürünleri saçlarınızın çıkmasına yardımcı olamaz.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç ekimi genellikle FUE tekniği ile yapılır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem ağrısız olarak geçer. FUE tekniğinde ekilecek olan saçlar, ense bölümünden toplanarak saçsız olan bölgeye tek tek ekilir. Böylece daha estetik ve doğal bir görünüm amaçlanır. Saç ekimi işleminin ardından hasta evine geri dönebilir. 6-8 saat süren bu operasyon genellikle tek seansta tamamlanır. Saç ekimi operasyonunun 3 saati saç köklerinin alınması, bir saati kanalların açılması ve 3 saatin de açılan kanallara köklerin transfer edilmesinden oluşur. Hasta, saç ekiminden sonra için pansuman için tekrar çağrılır. Operasyondan sonraki üçüncü gün saçlar dikkatlice yıkanmalıdır. İlk hafta alın bölgesinde şişlik ve ense bölümünde kızarıklık ve ya kabuklanma görünebilir. Bu çok normaldir. Bu durum zamanla kaybolur ve hastamız ortalama 10 gün içinde iş hayatına dönebilir.